Beltéri festék típusai, 4 hasznos tipp a választáshoz
Útmutatás beltéri falfesték kiválasztásához
A festékpiacon vezető helyet foglal el a beltéri falfesték gyártása. Erre azért is van szükség, mert a falfelületek a legnagyobbak otthonunkban, amit festéssel tartunk karban.
Ez nem kis feladat, ha saját kivitelezésben szeretnénk megoldani. Mindenképpen az ismert falfestékeket érdemes keresni a különböző beltéri festék típusok közül. Sokat segít a választásunkban, ha a használati útmutatót követve csinálunk felmérést.
Milyen típusokat kell ismernünk?
Tudnunk kell milyen alapozót, fedőfestéket vásároljunk, hány rétegben kell felvinni és az adott felületre milyen mennyiségre van szükségünk. Nem utolsó szempont az ár. Viszont vigyázzunk, nehogy abba a hibába essünk, hogy az olcsóbb ár a vonzóbb, de a végelszámolásnál mégis az mutatkozik drágábbnak. Ez lehet minőségi vagy mennyiségi diferencia. Mindezeket betartva nyugodt szívvel állhatunk ennek a kreatív feladatnak.
Több réteg esetére
Mindenképpen érdemes ugyan azon gyártó cég alapozóját, fedőfestékét, lazúrjait használni mivel ezek s típusok kompatibilisek egymással. Tehát nem érhet bennünket meglepetés miután annyit dolgoztunk és esetleg egy idő után elválnak, leperegnek a különböző rétegek, vagy elszíneződést és egyéb hibát tapasztalunk.
Tanácsok a beltéri faanyagok kezeléséhez
Az ajtók, ablakok és egyéb faburkolatok a lakásban, szintén kezelést, gondozást igényelnek. Ezeknél is figyelembe kell vennünk a színeket és az adott felület mechanikai terhelését is.
Nagy figyelmet igényel a fa padló. Ez van kitéve a legnagyobb igénybevételnek. Ezért magas kopásállóságú lakkot válasszunk. Már vízbázisú és oldószeres kivitelben is kaphatók jó minőségű lakkok. Felületkeménységben azonos minőséget kaphatunk, viszont a vízbázisúnak nagy előnye a szagtalanság, és a rövidebb száradási idő
Azokhoz a felületekhez, melyeknél a fa mintázatát, természetességét meg akarjuk őrizni, a nagy színválaszékban kapható fa lazúrokat használjuk.
A falfesték tulajdonságai
A falfestékek terén is nagy választékkal találkozhatunk. A minőségi különbség nem számottevő, viszont egyéb tulajdonságaik miatt eltérő áron juthatunk hozzá. Különböző textúrájú felületeket is képezhetünk, a színtartósságuk is más lehet. A konyha, a fürdőszoba külön kategóriát képez, itt nagyon fontos, hogy a festék lég- és páraáteresztő legyen, így elkerülhetjük a későbbi penészedést.
A színek nagyon meghatározóak, mivel igazodnia kell az otthonunk stílusához, hangulatához. A legtöbb gyártó cég készít alap festéket, amit kedvünk szerint színező pasztával, vagy fallazúrral színezhetünk és készülnek gyári kész bekevert színek. Amennyiben olyan árnyalatra lenne szükségünk, amit nem találunk meg az üzletek polcain, akkor is inkább a gépi színkeverést ajánlanám. Az otthoni színkeverésnek meg van az a hátránya, hogy a későbbiek folyamán nem valószínű, hogy ugyan olyan színt elő tudunk állítani, ha például egy javításhoz szükségünk lenne még egy kis festékre. A gépi keverésnél a színkód alapján ez nem jelent problémát.
Végezetül ha minden számunkra fontos követelménynek megfelelő típusú beltéri festéket vásároltunk, bátran álljunk neki a festésnek. Sokkal jobban fogjuk érezni magunkat egy a kezünk által kifestett otthonban.